Dziesiątki kotów i psów giną ze strachu przed hukiem wystrzelonych petard. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami apeluje o rozwagę

W okresie około noworocznym zdarzają się przypadki zaginięć zwierząt. Czworonogi przestraszone hukiem petard, uciekają. Część kotów i psów trafia do schronisk, część …znika na zawsze. Prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce podpowiada, co właściciele zwierząt powinni zrobić, aby zapewnić swoim pupilom szczególne bezpieczeństwo w tych dniach. 

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce zwróciło się z apelem do posiadaczy psów lub kotów o zabezpieczenie swoich podopiecznych przed hałasem w noc sylwestrową. – Nasi działacze co roku notują dziesiątki zaginięć psów oraz kotów z powodu huku wystrzałów petard i ogni sztucznych – mówi Łukasz Balcer, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce. – Część z tych zwierząt trafia po jakimś czasie do schronisk dla bezdomnych zwierząt lub ginie na zawsze. Trudno zliczyć ilość cierpienia z tego powodu zwierząt oraz ludzi.

TOZ zwraca się z apelem do wszystkich właścicieli zwierząt o pozostanie podczas nocy sylwestrowej, w szczególności około północy, ze swoimi pupilami w domu. Jeśli już ktoś musi wyjść ze swym zwierzęciem, pod żadnym pozorem nie powinien zwalniać w tym czasie zwierzęcia ze smyczy.

Należy pamiętać, że pies zabezpieczony, a więc pozostający na smyczy, będzie przeżywał także duży stres na skutek huku wystrzałów. To samo dotyczy psów przebywających luzem na posesjach.

Najlepszym zabezpieczeniem naszego pupila jest pozostawienie go w domu na czas zabawy sylwestrowej – dodaje prezes Łukasz Balcer. – Podanie zwierzęciu środków uspokajających lub nasennych, po uprzedniej konsultacji z lekarzem weterynarii, pomoże mu przeżyć w spokoju ten trudny czas. Od naszej odpowiedzialności zależy los naszych czworonożnych domowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

TutajLUBIN.pl - Lubińskie Informacje & Wydarzenia Cuprum Arena

Sybskrybuj nasz Newsletter

Najważniejsze informacje & wydarzenia z powiatu lubińskiego i okręgu miedziowego wprost do Twojej skrzynki pocztowej.

You May Also Like

Spotkanie z policjantami – przemkowscy dzielnicowi odwiedzili przedszkolaków

Policjanci z Posterunku Policji w Przemkowie spotkali się z przedszkolakami. Funkcjonariusze rozmawiając z najmłodszymi skupili się na zasadach bezpieczeństwa i za pomocą zaprezentowanych przykładów, przypomnieli jak należy się zachowywać podczas zabaw na świeżym powietrzu, na przejściach dla pieszych i w kontaktach z nieznajomymi.

Wrocławscy policjanci ujawnili kolejne osoby naruszające prawo

Działania policjantów w związku z zabezpieczeniem niedzielnych zgromadzeń, skutkowały zapewnieniem bezpieczeństwa ich uczestnikom. We wrocławskim marszu udział wzięło około 9 tys. osób. Nie doszło do zbiorowego naruszenia ładu i porządku publicznego, ale odnotowano incydent w związku z którym poszkodowane zostały dwie osoby i funkcjonariusz. 6 osób zostało zatrzymanych a blisko 250 wylegitymowano. Policjanci, analizując materiały zgromadzone podczas zabezpieczenia, ujawnili kolejne osoby naruszające prawo. Poniżej publikujemy ich wizerunki.

Policyjna akcja „ZNICZ 2018”

Przełom października i listopada to czas wzmożonych działań Policji ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego, zwłaszcza w okresie uroczystości „Wszystkich Świętych” oraz „Zaduszek”. W tym czasie znacząco nasila się ruch przy cmentarzach i w okolicach kościołów. Wzmożonego ruchu pojazdów na drogach powiatu, oraz większej niż zwykle liczby osób w okolicach cmentarzy, należy się spodziewać już od 31 października. Dlatego też lubińscy policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem osób podróżujących po drogach powiatu lubińskiego, odwiedzających miejsca spoczynku swoich bliskich.