Październik miesiącem profilaktyki piersi

Historia różowej wstążeczki, symbolu walki z rakiem piersi, sięga początków lat 90 ubiegłego wieku i od lat kojarzona jest z miesiącem październikiem. Okres ten przyniósł światu wiele pozytywnych i istotnych zmian w dziedzinie świadomości profilaktyki raka piersi. Polska należy do krajów o średniej zachorowalności na raka sutka. Statystycznie co 16 Polka zachoruje na tą chorobę. Równocześnie rak piersi jest w Polsce przyczyną największej liczby zgonów wywoływanych przez nowotwory złośliwe wśród kobiet w wieku poniżej 65 roku życia. W kraju naszym notuje się prawie 10.000 nowych przypadków zachorowań rocznie. Oznacza to, że każdego roku na raka piersi zachoruje 30 na 100.000 kobiet.

Odpowiednia profilaktyka może zmienić ten stan rzeczy.

O czym należy więc wiedzieć i pamiętać:

1. Samobadanie – może uratować życie.

Jak należy postępować?

Jeżeli miesiączkujesz – badaj piersi raz w miesiącu pomiędzy 1 a 10 dniem cyklu.
Jeżeli jesteś w okresie menopauzalnym – badaj piersi zawsze tego samego dnia miesiąca.

2.Badania specjalistyczne – sprawdzona forma profilaktyki:

Badanie palpacyjne – powinien przeprowadzić ginekolog w czasie wizyty profilaktycznej. Poproś go, jeżeli nie zrobi tego z własnej inicjatywy. W czasie badania oceniana jest m.in. symetria, wygląd brodawki i skóry na piersiach. Następnie lekarz bada dłońmi piersi leżącej pacjentki.
USG piersi – proste i bezbolesne badanie wykonywane przy pomocy specjalnej głowicy, która przyłożona do powierzchni skóry, daje obraz widoczny na ekranie monitora. Badanie można przeprowadzać w dowolnym momencie cyklu, choć najlepszy okres to jego pierwsza połowa. Badanie pozwala wykryć zmiany wielkości ok. 5 mm.

Do wykonania USG piersi potrzebne jest nam skierowanie od lekarza specjalisty (np. ginekologa).

Mammografia – najskuteczniejsza forma stosowana w diagnostyce raka piersi. Badanie to polega na prześwietleniu piersi niewielką dawką promieni RTG, równoważną dawce otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba. Wskazane jest, aby badanie mammograficzne przeprowadzić w drugiej połowie cyklu. Nowoczesny aparat mammograficzny pozwala na rozpoznanie nawet milimetrowej zmiany.

Tak jak w przypadku USG potrzebne jest skierowanie od lekarza specjalisty.

W byłym województwie legnickim, „”MIEDZIOWE CENTRUM ZDROWIA”” S.A. w Lubinie jest liderem w zakresie diagnozowania raka sutka. Zarówno sprzęt najnowszej generacji jak i świetnie wykształcony i przygotowany personel, zapewniają najwyższe standardy w dziedzinie diagnostyki obrazowej.

W Pracowni USG „MCZ” S.A. wszystkie urządzenia są najwyższej jakości produktami firmy będącej liderem na rynku medycznym. Prowadzone są tu także badania biopsyjne, w zakresie których współpracujemy z prof. dr. Michałem Jeleniem z Zakładu Anatomii Patologicznej Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Pracownia Mammografii “MCZ” S.A., jako jedna z nielicznych w regionie, wyposażona jest w aparat cyfrowy do diagnostyki, z najnowszą platformą diagnostyczną i konsolą diagnostyczną do oceny obrazów (mammo – report), zaopatrzoną w specjalne oprogramowanie CAD do cyfrowej oceny guzów i zwapnień.
W ramach wspólpracy z NFZ, w pracowni Mammografii “MCZ” S.A. prowadzone są badania przesiewowe diagnostyki raka piersi I i II etapu. Zaznaczyć warto, że do prowadzenia II etapu uprawnione są nieliczne ośrodki w województwie. Pracownia nasza prowadzi je dla całego regionu.

Zapraszam więc wszystkie Panie do naszego Zakładu Diagnostyki Obrazowej na badania mammograficzne.

Drogie Panie, naprawdę warto uczcić miesiąc październik i zadbać o swoje piersi, piersi które uznawane są przecież za ozdobę i atrybut kobiecości. Od wieków znajdują się one w pierwszej piątce elementów decydujących o urodzie kobiety. Bezwzględnym warunkiem jest jednak, aby były zdrowe.

Uwaga:

Panie w wieku od 50 do 69 lat, które przez ostatnie dwa lata nie wykonywały mammografii, mogą skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych, w ramach adresowanego do tej grupy programu.

Panie z pozostałych przedziałów wiekowych mogą skorzystać w ramach ubezpieczenia NFZ – wystarczy udać się po skierowanie do lekarza specjalisty.

Rejestracja:

osobiście w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej ul.M. Skłodowskiej-Curie 54 (budynek D-40, I piętro),
telefonicznie: 76 72 31 530
elektronicznie poprzez stronę internetową www.mcz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

TutajLUBIN.pl - Lubińskie Informacje & Wydarzenia Cuprum Arena

Sybskrybuj nasz Newsletter

Najważniejsze informacje & wydarzenia z powiatu lubińskiego i okręgu miedziowego wprost do Twojej skrzynki pocztowej.

You May Also Like

Spotkanie z policjantami – przemkowscy dzielnicowi odwiedzili przedszkolaków

Policjanci z Posterunku Policji w Przemkowie spotkali się z przedszkolakami. Funkcjonariusze rozmawiając z najmłodszymi skupili się na zasadach bezpieczeństwa i za pomocą zaprezentowanych przykładów, przypomnieli jak należy się zachowywać podczas zabaw na świeżym powietrzu, na przejściach dla pieszych i w kontaktach z nieznajomymi.

Piknik Niepodległościowy w Chobieni

W ramach obchodów Gminnego Święta 100-lecia Odzyskania Niepodległości, zorganizowano 3 listopada w Chobieni żywą lekcję historii pn. „Długa Droga do Wolności”.

Natalia mistrzynią świata

W mijający weekend (27-28 października) Białystok po raz piąty przemienił się w globalną stolicę fitness. W Operze Podlaskiej odbyły się Mistrzostwa Świata, w których polkowiczanka Natalia Czajkowska zdobyła złoty medal. Natalia jest Mistrzynią Świata w kategorii Bikini fitness 162 cm.